Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyébe, egészen pontosan az Edelényi Kastélyszigetre érkezik az 1100 éve Európában, 20 éve az unióban elnevezésű országos programsorozat, hogy a vármegyében élőknek is bemutassa hazánk gazdag kulturális örökségét és kortárs művészeink, közösségeink legkiválóbb alkotásait 2024. november 8-10 között.
Magyarország tölti be 2024 második félévében az EU soros elnöki tisztét. A Kulturális és Innovációs Minisztérium ebből az alkalomból nagyszabású, országos rendezvénysorozatot indított útjára, amely félév alatt hazánk minden vármegyéjét érinti. A program augusztus közepén Székesfehérvárról indult, és november 8-án megérkezik Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyébe.
Az emblematikus rendezvénysorozat átszövi a magyar EU elnökség időszakát. Bemutatja sokszínű és értékes magyar kultúránk számos elemét, legkiválóbb alkotóinkat és alkotásaikat, számos nemzeti hagyományunkat. Emellett arra is rávilágít, hogy kultúránk tovább gazdagodik, fejlődik, köszönhetően intézményeinknek, közösségeinknek, kézműves mestereinknek, táncosainknak és annak a sok-sok résztvevőnek, akik bekapcsolódnak az eseményekbe, és nemcsak közönségként, hanem aktív alkotóként is részévé válnak a programoknak.
Ahogyan egykor Kodály Zoltán megfogalmazta: „Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának.”
A programban a kultúrstratégiai intézmények által kínált szolgáltatások jelennek meg (pl. gyerekeknek szóló kézműves foglalkozások, táncházak, játszóházak, kiállítások, koncertek). A különböző vármegyei kulturális intézmények és szervezetek (Agórák, művelődési központok, múzeumok, színházak, levéltárak, könyvtárak, helyi kézművesek, tánccsoportok) közreműködőként, szervezőként és helyszínként kapcsolódnak az eseményhez.
Ezek az események ötvözik nemzeti hagyományainkat és az innovatív, XXI. századi megoldásokat. Ilyen például november 8-14. között a Magyar menyasszony kiállítás és a hozzá kapcsolódó programok. A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ által biztosított tárlat keretében a női sorsok és a házasságkötés, a család értékei kerülnek a középpontba. A résztvevők a kiállítás megtekintése mellett egy kötetlen beszélgetésen is részt vehetnek, ahol személyes élményeiket is elmondhatják.
Nemzeti kultúránk fontos eleme a gasztronómia, amely a család, a közösség, a nemzet összetartásának egyik kiemelt eszköze. Különlegességként Edelényben is bemutatkozik a Nemzeti Művelődési Intézet Gasztrobusza, amelyben Prohászka Béla Venesz-díjas mesterszakács, a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetség alelnökének vezetésével friss alapanyagokat felhasználva készülnek különböző gasztonómiai hungarikumok, amelyeket természetesen meg is lehet majd kóstolni. November 8-án délelőtt Hungarikum-falatkák kínálása történik, gyulai és csabai kolbászból, valamint Pick szalámiból készült finomságokat és rögös túrós pogácsát lehet majd mellé kóstolni. Délután pedig a különleges, tepertőstésztás-szilvás papucsból falatozhatnak az érdeklődők.
A kultúrstratégiai intézmények állandó kínálata mellett minden helyszínen fókuszba kerülnek az adott vármegye, térség hagyományai, értékei, különlegességei is. A Nemzeti Táncszínház táncbemutatóiban például ennek köszönhetően az adott térség legkiválóbb tánccsoportjainak tehetséges fiataljai mutatkoznak majd be.
A Nemzeti Művelődési Intézet Hungarikum játékterében is a vármegyei értékek köszönnek vissza. Találkozhatnak az érdeklődők óriás puzzle és óriás kocka kirakós játékokkal, amelyek a vármegye, a térség jellegzetes épületeit, tájait, kulturális örökségét ábrázolják, valamint különböző logikai és ügyességi játékok is várják a bátrabbakat. November 8-10. között az alábbi játéktéri elemek jelennek meg a program keretében az Edelényi Kastélyszigeten:
- nagyméretű, szabadtéri kockakirakó Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei értékekből;
- óriás puzzle kirakó, amelyen a Diósgyőri Vár látható;
- logikai és ügyességi játékok (négykezes labirintus, állványos memória, mocsárjáró, célbadobós, gurítós lyuktáblás, golyóvezető)
A programsorozat mindenki számára kínál izgalmas lehetőséget. A színházkedvelő közönség a Nemzeti Színház valamelyik előadását is megtekintheti, a filmkedvelők magyar filmek vetítésén vehetnek részt, amit közönségtalálkozó követ az alkotók részvételével. A fiatalok kipróbálhatják a Hagyományok Háza által szervezett táncházakat, bekapcsolódhatnak kézműves foglalkozásokba, a gyerekek számára mesemondást, aprók táncát, népi játszóházat, múzeumpedagógiai foglalkozást is kínál az eseménysorozat.
Akit pedig a képzőművészet érdekel, azt a Szépművészeti Múzeum előadása várja, amelynek keretében a festészeti alkotásokon keresztül mutatják be a különböző sorsfordító történelmi eseményeket.
A programokon való részvétel díjmentes!